
Van, ahol a tipikus családi otthon egy 60–80 m²-es lakást jelent (Japán, Németország), míg máshol csak egy 100+ m²-es, három- vagy négyszobás ingatlan számít normálisnak a gyermekneveléshez (Törökország, Dél-Korea). Egyes országokban pedig a norma kifejezetten egy 180+ m²-es, garázzsal és kerttel rendelkező családi ház (Egyesült Államok, Kanada, Ausztrália, Skandinávia).
Ebből az áttekintésből megtudhatod, hogyan néz ki a tipikus családi lakhatás a világ 20 országában:
1. Németország

- Lakások átlagos alapterülete: 75–85 m² (Destatis / Eurostat)
- Családi házak átlagos alapterülete: 130–160 m² (Destatis)
- Otthonok átlagos alapterülete: 90–92 m² (Eurostat)
- Egy főre jutó átlagos alapterület: ≈47 m² (Eurostat)
- Megoszlás: ≈60% lakás / 40% ház

A németországi lakások (Wohnungen) jelentik az alapvető lakhatási formát, különösen a városokban, ahol a többlakásos épületek (Mehrfamilienhäuser) dominálnak. Ezek gyakran különböző korszakokból származnak: a 19. század végi és 20. század eleji sűrű beépítésektől az 1950–1970-es évek tömeges lakónegyedein át egészen a modern, energiahatékony lakóparkokig.

A jellemző alapterület 65–85 m² a 3–4 szobás lakások esetében. Az elrendezések leggyakrabban zártak (külön konyhával), a helyiségek határozottan el vannak különítve, a hálószobák pedig sokszor kisebb méretűek. Szinte mindig tartozik hozzájuk pince (Keller), erkély vagy loggia, valamint közös terek: mosókonyhák, kerékpártárolók, esetenként zöld belső udvarok.

Fontos jellegzetesség a magas szintű energiahatékonysági elvárás (hőszigetelés, minőségi nyílászárók, fűtési rendszerek), különösen a 2000 utáni épületeknél. A régebbi házakat is korszerűsítették – a gépészet, a tető és a lépcsőházak terén az 1970-es vagy korábbi építésű ingatlanokban is szinte minden megújult. Az építészet ugyanakkor visszafogott: vakolat, tégla, semleges homlokzatok, a látványos formai elemek helyett a tartósságra helyezve a hangsúlyt.

Németországban rendkívül magas a bérlők aránya (~50–55%) a lakosság körében. A bérlők mintegy 5–6%-a részesül közvetlen állami Wohngeld támogatásban (átlagosan körülbelül havi 400 € összegben), a lakosság további 8%-a pedig Bürgergeld ellátásban részesül (amely 100%-ban fedezi a bérleti díjat). Emellett sokan jutnak kedvezményes bérleti díjú szociális bérlakáshoz (Sozialwohnung) is. Ennek köszönhetően a bérleti piac teljesen másképp működik, mint egy szociális támogatási rendszer nélküli országban. Az alacsony jövedelműek és a munkanélküliek esetében a Bürgergeld rendszer a rezsiköltségeket is 100%-ban átvállalja.

A német családi házak (Einfamilienhäuser) általában önállóan álló vagy ikerház, illetve sorház jellegű épületek (gyakran Doppelhaus vagy Reihenhaus formájában), amelyek az elővárosokban és a kisebb településeken találhatók. A tipikus ház 120–160 m²-es, kétszintes, pincével és telekkel rendelkezik, de feleslegesen nagy terektől mentes. Az elrendezés racionális: külön konyha vagy félig nyitott étkező, kertkapcsolatos nappali, valamint 3–4 hálószoba.

A szerkezet többnyire masszív tégla vagy beton, magas szintű hőszigeteléssel és szigorú építési előírásokkal (EnEV / GEG). Kiemelt szempont az energiahatékonyság és az üzemeltetési költségek optimalizálása (hőszivattyúk, napelemek, vastag szigetelés), semmint a maximális alapterület elérése. A környezet rendezett: a beépítési sűrűség nagyobb, mint az Egyesült Államokban vagy Ausztráliában, a telkek kompaktak, az építészet pedig visszafogott és egységes.
2. Franciaország

- Lakások átlagos alapterülete: 63–68 m² (INSEE / Eurostat)
- Családi házak átlagos alapterülete: 110–140 m² (INSEE)
- Otthonok átlagos alapterülete: ≈91 m² (Eurostat)
- Egy főre jutó alapterület: ≈42–45 m² (Eurostat)
- Megoszlás: ≈44% lakás / 56% ház

A franciaországi lakások (appartements) a nagyvárosok, különösen Párizs és agglomerációja meghatározó lakhatási formái, ahol a 19–20. századi sűrű beépítés uralkodik, leginkább a Haussmann báró nevéhez fűződő épületek. Országos szinten azonban sokan élnek családi házban.

A tipikus méret 63–68 m² a 2–3 szobás lakásoknál. Az elrendezések gyakran kompaktak és szeparáltak (külön konyha, kisebb szobák, hosszú folyosók). Gyakori, hogy a hálószobák és a nappali az utcára néznek, míg a konyha a belső udvarra nyílik. A régebbi épületekre a nagy belmagasság, a franciaerkélyek vagy a kisebb loggiák jellemzőek, a beépített tárolóhelyek száma viszont korlátozott. Az újabb, 2000 után épült házakban már több a nyitott tér (open space), elérhetők liftek és teremgarázsok.

Franciaországban jelentős a bérlők aránya: a háztartások mintegy 39–41%-a él bérleményben, és felük részesül állami támogatásban (APL). Ennek átlagos összege havi 200–300 €, ami a bérleti díj nagyjából 25–50%-át fedezi. Emellett a teljes lakásállomány mintegy 17–20%-át teszik ki a szociális bérlakások (HLM), ahol a bérleti díj 30–50%-kal marad el a piaci szinttől. Az alacsony jövedelműek és a nyugdíjasok számára évi egyszeri, körülbelül 100–277 € összegű rezsitámogatási utalvány is elérhető.

A francia családi házak (maisons) leggyakrabban az elővárosokban és kisebb városokban találhatók, alapterületük 110–140 m², saját telekkel, 1–2 szinten. Az elrendezés tágasabb, mint a lakásokban: nappali, külön vagy nyitott konyha, valamint 3–4 hálószoba alkotja őket. Szerkezetileg kő, tégla vagy beton felhasználásával épülnek, masszív kivitelben.
3. Spanyolország

- Lakások átlagos alapterülete: 70–85 m² (INE / Eurostat)
- Családi házak átlagos alapterülete: 120–180 m² (INE, lakástípus szerinti becslés)
- Otthonok átlagos alapterülete: ≈90–195 m² (Eurostat)
- Egy főre jutó alapterület: ≈34–38 m² (Eurostat)
- Megoszlás: ≈65–70% lakás / ≈30–35% ház

A spanyolországi lakások (pisos) alkotják az alapvető lakhatási típust – Spanyolország Európa egyik leginkább lakásközpontú országa –, amely struktúra az 1960–1990-es évek tömeges urbanizációja során alakult ki.

A jellemző alapterület 70–85 m², leggyakrabban 2–3 hálószobával, külön konyhával és nappalival, valamint erkéllyel vagy kisebb terasszal. Az elrendezés tágasabb, mint Franciaországban, de kevésbé hatékony a sok folyosó miatt.

A déli országrészben kiemelten fontos a tájolás és a természetes átszellőzés, az ablakokon pedig szinte elengedhetetlen a redőny (persianas). Az új építésű házak teremgarázzsal, lifttel és közösségi terekkel egészülnek ki. Lényeges vonás a viszonylag nagyobb alapterület ötvözése egyszerűbb építészeti megoldásokkal és a meleg nyári éghajlathoz való erős igazodással.

A lakosság mintegy 23–26%-a bérlő, és közülük mindössze nagyjából 5–10% jut bérleti támogatáshoz (havi ≈200–300 € összegben), a legsérülékenyebb rétegek számára pedig a Plan Estatal program akár a bérleti díj 100%-át is fedezheti.
Spanyolországban az alacsony jövedelműek, nyugdíjasok és nagycsaládosok számára akár 65%-os áramdíj-kedvezmény érhető el a Bono Social eléctrico révén, fűtési támogatásként évi ≈40–375 € jár a Bono Social térmico program keretében, emellett különféle regionális programok is működnek.

A spanyol családi házak (chalets / casas) leginkább az elővárosokban és a tengerparti részeken találhatók, alapterületük 120–180 m², 1–2 szinttel, teraszokkal és kerttel. A belső tér a kültéri életmóddal szorosan összekapcsolódik: kertkapcsolatos nappali, nyári konyha és a melegebb vidékeken medence egészíti ki. Szerkezetileg betonból, téglából és vakolatból készülnek, mérsékelt hőszigeteléssel.
4. Olaszország

- Lakások átlagos alapterülete: 75–85 m² (ISTAT / Eurostat)
- Családi házak átlagos alapterülete: 120–170 m² (ISTAT)
- Otthonok átlagos alapterülete: ≈92–96 m² (Eurostat)
- Egy főre jutó alapterület: ≈40 m² (Eurostat)
- Megoszlás: ≈70% lakás / 30% ház

Az olaszországi lakások (appartamenti) alkotják a leggyakoribb lakástípust, kiváltképp az északi és közép-olaszországi városokban, ahol óriási arányt képviselnek a történelmi épületek. A tipikus méret 75–85 m², a beosztás pedig többnyire klasszikus: külön konyha, nappali, két hálószoba és erkély.

A régebbi épületekben nagy belmagasság és vastag falak találhatók, de a helykihasználás kevésbé praktikus; az 1960–1980-as évek épületeiben jóval tipizáltabbak a lakások. Az újabb projektekben már megjelennek az egybenyitott terek (open space), de a szeparált helyiségek hagyománya továbbra is meghatározó maradt.

Lényeges sajátosság, hogy a franciaországi lakásoknál általában tágasabbak, ugyanakkor ergonómiájukban kevésbé modernek.

Olaszországban a bérlők aránya viszonylag alacsony (≈25–30%), a támogatási rendszer pedig jóval kevésbé fejlett, mint Nyugat-Európában. Közvetlen lakhatási támogatást csupán a bérlők nagyjából 5–10%-a kap, elsősorban a jövedelmi helyzetük (ISEE) alapján rászoruló háztartások.
A támogatás összege általában havi ≈100–300 € között mozog, szociális segélyek keretében pedig elérheti a havi ≈280 €-t. Léteznek emellett szociális bérlakások is a piaci árnál 30–60%-kal alacsonyabb díjjal, de a hozzáférés meglehetősen korlátozott.

Az olasz családi házak (case / villette) az elővárosokban és a kisvárosokban elterjedtek, méretük jellemzően 120–170 m², gyakran 2–3 szinten elrendezve. Jellemzőek a teraszok, erkélyek, és nem ritka, hogy több generáció lakik együtt (vagy a házat lakásokra osztják fel). Szerkezetük többnyire tégla, beton és kő.

5. Hollandia

- Átlagos lakásméret: 60–75 m² (CBS / Eurostat)
- Átlagos házméret: 110–130 m² (CBS)
- Otthonok átlagos területe: ≈117 m² (Eurostat – a házak erősen felhúzzák az átlagot)
- Egy főre jutó terület: ≈53 m² (Eurostat)
- Megoszlás: ≈52% lakás / 48% ház

A hollandiai lakások (appartementen) kompakt és funkcionális otthonok a nagy népsűrűség és a drága telkek viszonyai között. A jellemző méret 60–75 m², leggyakrabban 1–2 hálószobával, amerikai konyhás nappalival vagy kompakt, külön konyhával. Az elrendezés maximálisan racionális: minimális folyosóterület, beépített tárolók és nagyméretű ablakok jellemzik.

Erkélyek találhatók, de általában kisméretűek. Kiemelkedő sajátosság a magas fokú egységesítés és a lakókörnyezet minősége: liftek, biciklitárolók és gondozott belső kertek tartoznak hozzájuk. Az energiahatékonyság igen magas (kiváló szigetelés, modern nyílászárók), különösen az újabb házakban. Az építészet visszafogott: téglafalak, letisztult homlokzatok, a rendre és az ismétlődő formákra helyezett fókusszal.

Hollandiában a háztartások mintegy 42–45%-a él bérlakásban, és a támogatási rendszer az egyik legkiterjedtebb egész Európában. A bérlők mintegy 40–50%-a részesül lakhatási támogatásban (huurtoeslag), melynek átlagos összege havi ≈300–400 €, és a bérleti díj nagyjából 30–60%-át fedezi. Emellett a teljes lakásállomány mintegy 30%-át teszik ki a szabályozott árú szociális bérlakások.

A családi házak (rijtjeshuizen, hoekwoningen, vrijstaand) leggyakrabban sorházak, nem pedig szabadon álló épületek. Tipikus méretük 100–140 m², 2–3 szinttel, keskeny homlokzattal és egy kisebb hátsó kerttel rendelkeznek.
A terek vertikálisan tagoltak: a földszinten kap helyet a nappali és a konyha, a felsőbb szinteken pedig a hálószobák. Fontos sajátosság a nagy beépítési sűrűség még a kertvárosi övezetekben is: a telkek kicsik, a házak közvetlenül egymás mellé épülnek, gyakran ikerházként közös fallal, a lakókörnyezet mégis rendkívül rendezett és élhető marad.
6. Portugália

- Lakások átlagos alapterülete: 70–80 m² (INE / Eurostat)
- Családi házak átlagos alapterülete: 120–160 m² (INE)
- Otthonok átlagos alapterülete: 106 m² (Eurostat)
- Egy főre jutó átlagos alapterület: ≈36–40 m² (Eurostat)
- Megoszlás lakástípus szerint: ≈49% lakás / 51% ház (Eurostat)

A portugáliai lakások (apartamentos) alkotják a legfőbb lakástípust, kiváltképp Lisszabonban és Portóban, az állomány javarészt az 1970-es évek után épült ki. A jellemző méret 70–80 m², 2–3 hálószobával, külön konyhával, nappalival és erkéllyel.

Az elrendezés szellősebb, mint a francia lakásoknál, de kevésbé optimalizált. A régebbi épületekben gondot okozhat a nem megfelelő hőszigetelés, míg az újabb projektek már parkolóhelyeket, lifteket és kedvezőbb energiahatékonyságot kínálnak. Meghatározó sajátosság az éghajlathoz való alkalmazkodás: a hőség ellen hatékonyan védettek, a téli hideg ellen viszont kevésbé.

Portugáliában a bérlők aránya viszonylag alacsony, a háztartások mintegy 25–30%-át teszi ki. Bérleti támogatások elérhetők, ezeket a bérlők 10–15%-a veszi igénybe; az átlagos összeg havi ≈150–350 €, ami a bérleti díj nagyjából 20–40%-át fedezi.
Ezenfelül működnek rezsitámogatások is, leginkább az áram- és gázfogyasztásra. A fő eszköz a szociális áramtarifa (Tarifa Social de Energia) és a hasonló gáztarifák, amelyek nagyjából 10–30%-os számlakedvezményt adnak, a legkiszolgáltatottabb családok esetében pedig ennél is többet.

A családi házak (moradias) az agglomerációkban és a kisebb városokban népszerűek, területük 120–160 m², leggyakrabban 1–2 szintesek, terasszal és kerttel. A kialakítás a családi életre szabott: nappali, konyha és 3–4 hálószoba található bennük. Szerkezetileg beton és tégla alapúak, egyszerűbb felületképzéssel. Lényeges vonásuk, hogy Észak-Európához viszonyítva jóval elérhetőbb árúak, de alacsonyabb gépészeti és hőszigetelési színvonalat képviselnek.
7. Lengyelország

- Lakásméret: 60–70 m² (GUS / Eurostat)
- Házméret: 110–150 m² (GUS)
- Otthonok átlagos mérete: ≈70–80 m²
- Egy főre jutó terület: ≈30–35 m² (Eurostat)
- Megoszlás: ≈60% lakás / 40% ház

A lengyelországi lakások (mieszkania) az 1960–1980-as évekbeli szocialista paneles építészet és a 2000 utáni dinamikus lakópark-építkezések keverékét alkotják. A tipikus méret 60–70 m², többnyire 2–3 szobával és kompakt konyhával (amely olykor különálló, máskor amerikai jellegű). Az alaprajzok funkcionálisak, a régebbi állományban azonban kicsik a konyhák és a fürdőszobák. Az újabb társasházak lifttel, teremgarázzsal és korszerűbb térkialakítással épülnek.

Lengyelországban a bérlők aránya az egyik legalacsonyabb Európában: csupán a háztartások nagyjából 15–20%-át teszi ki, mivel a lakosság túlnyomó többsége saját tulajdonú ingatlanban él. A bérleti támogatások korlátozottak, a bérlők legfeljebb 10%-át érintik, átlagos mértékük havi ≈100–250 €, ami a bérleti díj mintegy 15–30%-át állja.
Ezenfelül igényelhető rezsitámogatás is lakhatási pótlék (dodatek mieszkaniowy) formájában, amely jövedelemtől és családmérettől függően havi ≈50–250 €-t tesz ki, és bérleti költségekre is felhasználható.

A családi házak (domy jednorodzinne) az elővárosokban terjedtek el, alapterületük 110–150 m², leggyakrabban kétszintesek és saját kert tartozik hozzájuk. Beosztásuk a szokásos formát követi: nappali, konyha, 3–4 hálószoba. Tégla vagy pórusbeton falazattal épülnek, az új épületekben jó hőszigeteléssel. Lényeges vonás a minőség és az alapterület gyors fejlődése 2000 óta, miközben méretük az amerikai vagy ausztrál házakhoz képest jóval észszerűbb maradt.
8. Csehország

- Lakásméret: 55–70 m² (CZSO / Eurostat)
- Házméret: 110–150 m²
- Otthonok átlagos mérete: ≈75–85 m²
- Egy főre jutó terület: ≈35–38 m²
- Megoszlás: ≈62% lakás / 38% ház

A csehországi lakások (byty) alkotják a meghatározó lakhatási formát, amelyek jelentős része az 1960–1980-as évek panelépületeiből (paneláky) áll, a 2000 utáni időszakban pedig intenzív megújuláson estek át. A tipikus méret 55–70 m², többnyire 2–3 szobával, különálló vagy félig egybenyitott konyhával. A térbeosztás racionális, de a régebbi lakásokban a konyhák és fürdők szűkösek.

Gyakorlatilag minden lakáshoz tartozik pince (sklep), erkély vagy loggia, valamint közös helyiségek. Az újabb beruházások mélygarázsokat és modern alaprajzokat kínálnak. Fő sajátosságuk a kompaktság, amely megbízható karbantartással és a panelállomány folyamatos energetikai korszerűsítésével párosul.

Csehországban a bérlők aránya a háztartások körülbelül 25–30%-a, és jól szervezett, központi lakhatási támogatási rendszer működik. A bérlők nagyjából 15–20%-a jut lakhatási hozzájáruláshoz (příspěvek na bydlení), amely átlagosan havi ≈150–300 €-t tesz ki, és a kiadások – beleértve a rezsit is – 20–50%-át fedezi.

A cseh családi házak (rodinné domy) az elővárosokban és kisebb városokban jellemzőek, 110–150 m² közötti alapterülettel, leggyakrabban 1–2 szinttel és kerttel. A helyiségek elrendezése a megszokott sémát követi: nappali, konyha, 3–4 szoba. Építőanyaguk tégla vagy falazóblokk, az új épületekben hatékony szigeteléssel. Kiemelendő a mértéktartó területválasztás és a kivitelezési minőség fokozatos emelkedése a 2000-es évektől.
9. Törökország

- Lakásméret: 90–110 m² (TÜİK)
- Házméret: 130–160 m² (TÜİK)
- Otthonok átlagos területe: ≈100–110 m² (TÜİK)
- Egy főre jutó terület: ≈27–29 m² (OECD / TÜİK)
- Megoszlás: ≈75% lakás / 25% ház

A törökországi lakások (daire) abszolút uralkodó lakhatási típust képviselnek, kiváltképp a városokban, ahol az 1980-as évek óta zajló építési hullám mindmáig tart. A jellemző méret 90–110 m², leggyakrabban 2–3 hálószobával, külön konyhával vagy nagyméretű étkezős nappalival, tágas közösségi térrel és kötelező, gyakran tekintélyes méretű erkéllyel.

Az alaprajzok tágasabbak az európai átlagnál, nagy hangsúlyt kap a családi együttlét és a vendégfogadás. A modern lakóparkok (site) komoly kényelmi szolgáltatásokat nyújtanak: biztonsági szolgálat, medence, edzőterem és parkoló.

Törökországban a bérlők a háztartások mintegy 30–35%-át teszik ki, közvetlen bérleti díjtámogatási rendszer azonban szinte egyáltalán nincs. A segítség elsősorban a rezsiköltségekre korlátozódik: kedvezményes szociális áram- és gáztarifák működnek, valamint a rászoruló háztartások közvetlen, havi ≈15–45 € összegű kifizetést kapnak. A nyugdíjasok és fogyatékkal élők 50%-os gázdíj-kedvezményben részesülnek, ami a téli szezonban egy 100 m²-es lakásnál nagyjából havi 100 € megtakarítást jelent.

A török magánházak és villák (ev, villa) ritkábbak, főleg az agglomerációkban vagy üdülőhelyeken fordulnak elő, 120–200 m² közötti alapterülettel, 2–3 szinttel, teraszokkal és telekkel. A kialakításuk a tágas terekre fókuszál: nagy nappalik, több fürdőszoba és terasz. Tartószerkezetük monolit vasbeton váz.
10. Egyesült Államok

- Lakásméret: 75–95 m² (US Census / AHS)
- Családi ház: 160–250 m² (US Census)
- Otthonok átlagos mérete: ≈190–210 m²
- Egy főre jutó terület: ≈65–75 m²
- Megoszlás: ≈35% lakás / 65% ház

Az amerikai lakások (apartments / condos) a többlakásos épületekben találhatók. Jellemző méretük 75–95 m², általában 2–3 hálószobával és nyitott amerikai konyhás nappalival, nagyméretű ablakokkal és beépített gardróbszobákkal (walk-in closets).
Szinte alapfelszereltség a központi klíma és a kijelölt parkolóhely. A modern lakóegyüttesek sokrétű infrastruktúrát biztosítanak: medence, fitneszterem, közösségi klubhelyiségek. Lényeges vonás a lakáson belüli kényelem és praktikum, mégis a lakások kisebb piaci részt képviselnek a családi házakhoz képest.

Az Egyesült Államokban a bérlők a háztartások mintegy 34–36%-át teszik ki, emellett kiterjedt állami lakhatási támogatási rendszer működik. A bérlők mintegy 25%-a jut valamilyen állami segítséghez. A támogatás összege jelentős: a bérleti díj 50–70%-át is állhatja az állam, ami régiótól függően megközelítőleg havi ≈600–1200 $-t jelent. Mindemellett rezsitámogatási programok is léteznek (főleg a LIHEAP), amelyek évi ≈200–1000 $ hozzájárulást nyújtanak a fűtés és az áram díjához.

Az amerikai családi házak (single-family houses) alkotják az alapvető lakhatási modellt, különösen a kertvárosokban, 160–250 m²-es vagy még nagyobb alapterülettel, többnyire 2 szinten, garázzsal és saját udvarral. A terek nyitottak: tekintélyes nappali, konyha, 3–5 hálószoba és gyakran több fürdőszoba található bennük.

A szerkezet könnyűszerkezetes faváz (wood frame), a gyors építhetőségre optimalizálva. Meghatározó vonása az alacsony beépítési sűrűség és a tágas méret, ami élesen megkülönbözteti az USA-t a legtöbb európai országtól.
11. Kanada

- Lakásméret: 65–85 m² (Statistics Canada)
- Házméret: 180–250 m²
- Otthonok átlagos mérete: ≈85–95 m²
- Egy főre jutó terület: ≈50–60 m²
- Megoszlás: ≈30% lakás / 70% ház
A kanadai lakások (apartments / condos) a piac fontos részét képezik a nagyvárosokban (Toronto, Vancouver, Montreal), ahol nagyobb a sűrűség és sok magasépület létesül. A jellemző terület 65–85 m² az 1–3 hálószobás lakásoknál, nyitott amerikai konyhás nappalival, tágas ablakokkal és kötelező erkéllyel. Szinte mindig rendelkezésre állnak gardróbok, légkondicionálás (vagy HVAC légtechnika) és teremgarázs-beálló. A korszerű társasházak gazdag közösségi infrastruktúrával bírnak: edzőterem, medence, társalgók.

Kanadában a bérlők a háztartások megközelítőleg 33–35%-át teszik ki, az állami támogatások mértéke pedig mérsékelt. A bérlők mintegy 15–20%-a jut állami segítséghez, átlagosan havi ≈200–500 CAD összegben, ami a lakbér 20–40%-át fedezi. Ezenfelül léteznek rezsitámogatási programok is, évi ≈200–600 CAD kifizetéssel.

A kanadai családi házak (detached / semi-detached houses) a külvárosok és a vidéki térségek domináns lakástípusát jelentik, 180–250 m² közötti alapterülettel, jellemzően 2 szinten, pincével és garázzsal kiegészítve. Az elrendezés nyitott: nagy nappali, konyha, 3–4 hálószoba. A szerkezet favázas, kiváló hőszigeteléssel (ami alapvető fontosságú a klíma miatt). Fő erényük a tágas terek és a magas műszaki-üzemeltetési színvonal kombinációja.
12. Egyesült Királyság

- Lakások átlagos alapterülete: 55–75 m² (ONS / English Housing Survey)
- Családi házak átlagos alapterülete: 85–115 m² (ONS)
- Otthonok átlagos alapterülete: ≈90–100 m² (English Housing Survey)
- Egy főre jutó átlagos alapterület: ≈32–38 m² (Eurostat / ONS)
- Megoszlás lakástípus szerint: ≈15–20% lakás / 80–85% ház (Eurostat)

A brit lakások (flats) jóval kevésbé elterjedtek, mint a családi házak, de a nagyvárosok belső részein (London, Manchester) meghatározóak. A tipikus méret 50–70 m², leginkább 1–2 hálószobával, kompakt konyhával (amely időnként egybenyílik a nappalival). A lakosság túlnyomó része mégis sorházakban és családi házakban lakik, nem lakásban.

Az Egyesült Királyságban a bérlők aránya a háztartások mintegy 35–37%-át teszi ki, és itt működik Európa egyik legkiterjedtebb támogatási rendszere. A bérlők mintegy 45%-a kap állami támogatást, főleg a Housing Benefit és a Universal Credit keretében, havi átlagban ≈400–800 £ értékben, ami a bérleti díj 40–70%-át fedezi.
Emellett rezsitámogatási rendszerek is működnek: nyugdíjasoknak téli fűtési támogatás (Winter Fuel Payment – évi ≈250–600 £), energiaár-kedvezmény (Warm Home Discount – évi ≈150 £) és hideg időjárási pótlékok. A nyugdíjasok és rászorulók sokszor mentesülnek a helyi adó (Council Tax – általában havi ≈£125 – £185) alól a CTR program segítségével. Egyedül élő nyugdíjas például automatikusan 25%-os kedvezményt kap, halmozottan hátrányos helyzetben pedig az adó lényegében nullára csökken.

A brit családi házak jelentik az elsődleges lakástípust, leggyakrabban sorház (terraced houses) vagy ikerház (semi-detached) formájában, 90–120 m² közötti területtel, 2 szinttel és kisméretű udvarral. A terek függőlegesen tagolódnak: földszinten a nappali és a konyha, az emeleten a hálók és fürdőszobák. Építőanyaguk a tégla. Fő sajátosságuk a sűrű beépítés még a családi házas övezetekben is, szűk előkertekkel, hátsó udvarokkal és keskeny homlokzatokkal.
13. Svédország

- Lakásméret: 70–80 m² (SCB)
- Házméret: 120–150 m²
- Otthonok átlagos mérete: ≈100–110 m²
- Egy főre jutó terület: ≈45–50 m²
- Megoszlás: ≈50% / 50%

A svédországi lakások (lägenheter) rendkívül elterjedtek, főleg a városokban; állományuk gerincét az 1960–1970-es évek tömeges építési programja (Miljonprogrammet) és az újabb, kiemelkedően energiahatékony társasházak alkotják. A tipikus méret 65–80 m², leggyakrabban 2–3 szobával.
Svédországban jelenleg szigorú energiahatékonysági előírások vonatkoznak a többlakásos épületekre, megközelítőleg 55–90 kWh/m²-es határértékkel.

Svédországban a bérlők aránya a háztartások mintegy 35–40%-a, miközben a bérleti piacot az állam és az önkormányzatok szigorúan szabályozzák. A bérlők 25–35%-a részesül támogatásokban (családi és nyugdíjas támogatások formájában), amelyek havi átlagban ≈200–500 €-t tesznek ki, lefedve a lakbér 20–50%-át. Az alacsony nyugdíjjal rendelkezők speciális lakhatási kiegészítést (bostadstillägg) kaphatnak, amelynek összege elérheti a havi ≈7 000 SEK-et (≈600–650 €).

A svéd családi házak (villor) az agglomerációkban gyakoriak, méretük 120–160 m², leggyakrabban 1–2 szinttel és saját telekkel rendelkeznek. Az elrendezés praktikus: nappali, konyha, 3–4 hálószoba. Szerkezetileg faszerkezetesek, rendkívül magas energetikai színvonallal bírnak. Alapvető jellemzőjük az egyensúly a lakókomfort, a természeti környezet és az alacsony fenntartási költségek között.
14. Norvégia

- Lakásméret: 75–85 m² (Eurostat)
- Házméret: 140–170 m²
- Otthonok átlagos területe: ≈110–120 m²
- Egy főre jutó terület: ≈55–60 m²
- Megoszlás: ≈45% lakás / 55% ház

A norvégiai lakások (leiligheter) a városi piac (Oslo, Bergen) meghatározó szegmensét alkotják, országos szinten azonban elmaradnak a családi házak mögött. A tipikus méret 70–85 m², leggyakrabban 2–3 szobás, észszerű beosztással: egybenyitott nappali-konyha, 1–2 háló és erkély. Szinte minden esetben rendelkezésre áll tárolóhelyiség, babakocsi-tároló, közös mosókonyha és gépészeti helyiségek.

Norvégiában a bérlők aránya csupán a háztartások 20–25%-a, de működik állami lakhatási támogatási rendszer. A bérlők nagyjából 10–15%-a részesül támogatásban (bostøtte), amely havi átlagban ≈200–500 € összeget tesz ki, lefedve a lakhatási kiadások (beleértve a rezsit) 20–50%-át. Emellett az állam jelentős kompenzációt nyújtott az áramárak hirtelen emelkedése idején.

A norvég családi házak (enebolig / rekkehus) rendkívül elterjedtek, főleg a külvárosokban, 130–180 m² közötti alapterülettel, többnyire 1–2 szinten, saját kerttel. Az elrendezés nyitott, nagy hangsúllyal a természetes fényre és a panorámára (panorámaablakok, teraszok). Szerkezetük túlnyomórészt könnyűszerkezetes fa, kiemelkedő szigeteléssel. Meghatározó elem a zord klíma melletti magas komfort és a természettel való közvetlen kapcsolat.
15. Finnország

- Lakások átlagos alapterülete: 60–80 m² (Statistics Finland / Eurostat)
- Családi házak átlagos alapterülete: 130–160 m² (Statistics Finland)
- Otthonok átlagos alapterülete: ≈95–100 m² (Eurostat)
- Egy főre jutó átlagos alapterület: ≈41–45 m² (Eurostat)
- Megoszlás lakástípus szerint: ≈55% lakás / 45% ház

A finnországi lakásállomány javarészt funkcionális, átgondoltan megtervezett társasházakból (kerrostalo) áll, amelyek több szakaszban épültek: az 1960–1980-as évek tömeges beruházásai (panel és tégla), majd a 2000 utáni csúcsminőségű, energiatakarékos épületek.

A lakások általában kompaktak (átlagosan ~60–80 m²), kiváló ergonómiával: nyitott nappali-konyha, beépített szekrények, a természetes fényt maximalizáló nagy ablakok és kötelező hővisszanyerős szellőztetőrendszer jellemzi őket.
Szinte minden épületben található szauna (közös vagy saját lakáson belüli), mosókonyha, tárolóhelyiség és babakocsitároló. A magas szintű szigetelés és gépészet (hőszivattyúk, távfűtés) rendkívül komfortossá és energiatakarékossá teszi a mindennapi fenntartást.

Finnországban a bérlők aránya a háztartások mintegy 30–35%-a, az állami támogatási rendszer pedig az egyik legátfogóbb Európában. A bérlők mintegy 35–45%-a kap támogatást (asumistuki), amely átlagosan havi ≈300–600 €-t tesz ki, fedezve a rezsivel kiegészített lakhatási kiadások 30–60%-át.

A finn családi házak és hétvégi házak (omakotitalo) rendszerint kompakt, energiatakarékos faépületek, amelyeket a kemény téli éghajlatra terveztek. Fő építőanyaguk a könnyűszerkezetes fa vagy rétegragasztott gerenda (puutalo), rendkívül vastag hőszigeteléssel (gyakran 200–300 mm), háromrétegű üvegezéssel és kötelező hővisszanyerős szellőzéssel. Az elrendezés racionális: egybenyitott konyha-nappali, 2–4 hálószoba, gépészeti helyiség és szinte minden esetben egy belső szauna. Kívül nyeregtető (többnyire fémlemez) és élénk homlokzati színek (sárga, vörös, néha fehér) jellemzik őket.
16. Japán

- Lakások átlagos alapterülete: 50–65 m² (Statistics Bureau of Japan / MLIT)
- Családi házak átlagos alapterülete: 90–110 m² (Statistics Bureau of Japan)
- Otthonok átlagos alapterülete: ≈90–95 m² (Statistics Bureau of Japan)
- Egy főre jutó átlagos alapterület: ≈35–40 m² (OECD / Japan Statistics)
- Megoszlás lakástípus szerint: ≈45% lakás / 55% ház

A japán lakások (manshon / apāto) képviselik az elsődleges lakhatást a rendkívül sűrűn beépített nagyvárosokban. A tipikus méret 50–65 m² (Tokióban nem ritkán ennél is kevesebb), többnyire 1–2 hálószobával.

A helyiségek kiosztása a lehető legkompaktabb és legtakarékosabb: egybenyitott nappali-konyha, kisméretű szobák, beépített tárolóelemek.

Erkély szinte mindig van, bár apró méretű. Kiemelkedő sajátosság a minden négyzetcentimétert kihasználó térszervezés és a professzionális gépészeti szint (szellőzés, hangszigetelés) a kis alapterület dacára. Az építészet célszerű és funkcionális, az épületállomány pedig gyors ütemben cserélődik.

Japánban a bérlők a háztartások mintegy 35–40%-át teszik ki, a lakhatási támogatási rendszer viszont kevésbé kiterjedt. Csupán a bérlők megközelítőleg 5–10%-a részesül segélyben, többnyire havi ≈100–300 € összegben, ami a díj 10–30%-át teszi ki. A rezsiköltségek állami támogatása szintén korlátozott és lokális jellegű.

A japán családi házak (ikkodate) kompakt épületek, 90–120 m² közötti alapterülettel, sokszor meglepően kis telkeken. Elrendezésük vertikális (2–3 szint), keskeny homlokzattal. Szerkezetük könnyűszerkezetes faváz, földrengésbiztos megoldásokkal. Lényeges vonás a korlátozott tervezett élettartam és az épületek rendszeres újraépítése.
17. Dél-Korea

- Lakásméret: 75–95 m² (KOSIS, MOLIT), az 59 m², 74 m² és 84 m² pedig standardizált alaptípusnak számít
- Házméret: 100–130 m²
- Otthonok átlagos mérete: ≈85–95 m²
- Egy főre jutó terület: ≈30–33 m²
- Megoszlás: ≈80% lakás / 20% ház

A dél-koreai lakások (apateu) domináns szerepet töltenek be a lakáspiacon, kiváltképp a hatalmas, 1980 után épült lakótelepek formájában. A tipikus méret 75–95 m², leggyakrabban 2–4 hálószobával, nyitott amerikai konyhás nappalival és kifinomult beépített bútorzattal. Szinte kivétel nélkül megtalálható bennük az erkély (gyakran beépítve), a padlófűtés (ondol), valamint a higiéniai okokból mintegy 10 centiméterrel mélyebbre süllyesztett előszoba.
A modern lakóparkok teljes körű infrastruktúrát nyújtanak: portaszolgálat, zárt játszóterek, mélygarázsok. Fő jellegzetességük a magas szintű egységesítés és a remek alaprajzi tervezés a rendkívül nagy beépítési sűrűség mellett.

Dél-Koreában a bérlők aránya eléri a háztartások mintegy 40–45%-át, az állami bérleti támogatás ugyanakkor mérsékelt szintű. A bérlők nagyjából 10–20%-a jut hozzá, havi átlagban ≈200–400 €-hoz jutva, ami a költségek körülbelül 20–40%-át fedezi. Emellett működnek rezsitámogatási kezdeményezések és kedvezményes lakáshitel-konstrukciók, de a rendszer jóval kevésbé kiterjedt, mint Nyugat-Európában.

A koreai családi házak (jutaek) jóval ritkábbak, és leginkább az agglomerációban vagy régebbi városrészekben bukkannak fel, 100–140 m² közötti alapterülettel. Térbeosztásuk kompakt, gyakran több szinten terül el. Szerkezetileg beton vagy tégla felhasználásával épülnek. Alapvető sajátosság a lakótelepi modell hegemóniája és a városi térkialakítás kiemelkedő sűrűsége.
18. Kína

- Lakásméret: 70–100 m² (Világbank / NBS China)
- Házméret: 120–300 m²
- Otthonok átlagos mérete: ≈100–110 m²
- Egy főre jutó terület: ≈35–45 m²
- Megoszlás: ≈90% lakás / 10% ház

A kínai lakások (gongyu / zhuzhai) abszolút dominanciát élveznek (a lakosság mintegy 90%-a többlakásos házakban él), és a 2000 utáni hatalmas építési hullám formálta a képet. A tipikus méret 70–100 m², leggyakrabban 2–3 hálószobával, konyhával, nappalival és 1–2 fürdőszobával.

Az alaprajzok szabványosítottak, a fókusz a célszerűségen és a gyors megvalósításon van: magasházas lakókomplexumok (20–40 emelet), zárt udvarok, biztonsági szolgálat és fejlett belső szolgáltatások tartoznak hozzájuk.
Erkély szinte mindig rendelkezésre áll. Lényeges vonás a tekintélyes alapterület az európai viszonyokhoz képest a kiemelkedően sűrű beépítés mellett, valamint az ingatlanfejlesztők meghatározó szerepe az élettér kialakításában.

Kínában a bérlők aránya mérsékelt, a háztartások mintegy 20–25%-a bérli az otthonát. A városi lakosság nagyjából 10%-a fér hozzá támogatott bérlakásokhoz, ahol a lakbér 30–70%-kal olcsóbb lehet a piaci árnál. Közvetlen készpénzes bérleti támogatások vagy rezsikedvezmények szinte egyáltalán nem léteznek.

A családi házak (dúlì zhùzhái) jóval kevésbé elterjedtek, és zömmel a nagyvárosokon kívül jelennek meg; a külvárosokban olykor sorházak és villák is találhatók 120–200 m² alapterülettel (sok azonos házból álló zárt lakóparkokban), de ez egy szűk rétegpiac. Az alapvető lakhatási minta a hatalmas lakótelepi tömbökben zajló élet.
19. Argentína

- Lakásméret: 50–75 m² (INDEC, Világbank)
- Házméret: 110–170 m²
- Otthonok átlagos mérete: ≈80–100 m²
- Egy főre jutó terület: ≈30–35 m²
- Megoszlás: ≈60% lakás / 40% ház

Az argentin lakások (departamentos) a nagyvárosok (Buenos Aires, Córdoba) legfőbb lakástípusát jelentik, tekintélyes 20. századi épületállománnyal és pörgős bérleti piaccal. A tipikus méret 50–75 m², leggyakrabban 2–3 hálószobával, külön konyhával vagy amerikai konyhás nappalival. Az alaprajzok változatosak: a régi épületekben tágasabb szobák és nagyobb belmagasság található, az újabbakban pedig kompaktabb és funkcionálisabb megoldások érvényesülnek.
Az erkély nagyon gyakori, különösen a városi házaknál. Lényeges sajátosság a régi és új építésű állomány közötti éles kontraszt, valamint az építési minőség szoros összefüggése a mindenkori gazdasági helyzettel.

Argentínában a bérlők aránya a háztartások mintegy 35–40%-a, és különösen magas az olyan metropoliszokban, mint Buenos Aires. A bérleti támogatási rendszer fejletlen, csupán a bérlők 5–10%-át éri el, többnyire helyi és időszakos segélyprogramokon keresztül. A támogatás mértéke általában szerény, mintegy havi ≈100–250 €, ami a bérleti díjnak mindössze 10–30%-át fedezi.

A családi házak (casas) a külvárosokban jellemzőek, méretük 110–170 m², leginkább 1–2 szintesek belső udvarral (patio) vagy kerttel. A kialakítás a családi élet köré szerveződik: nappali, konyha, 2–4 hálószoba. Építőanyaguk tégla és beton. Meghatározó a vegyes lakhatási modell: a központokban lakások, a peremterületeken családi házak dominálnak.
20. Kazahsztán

- Lakásméret: 60–95 m² (Kazahsztán Nemzeti Statisztikai Hivatala)
- Házméret: 120–180 m²
- Otthonok átlagos mérete: ≈90–110 m²
- Egy főre jutó terület: ≈26 m²
- Megoszlás: ≈70% lakás / 30% ház

A kazahsztáni lakások képviselik az elsődleges lakástípust a városokban (Asztana, Almati), ahol a 2000-es évektől rendkívül nagy volumenű lakásépítés indult. A jellemző terület 60–95 m², leggyakrabban 2–3 szobás (1–2 hálószoba + nappali), különálló vagy egybenyitott konyhával, valamint szinte kötelezően beépített, zárt loggiával.

Az alaprajzok tágasabbak, mint Kelet-Európában, nagy hangsúllyal a családi térhasználatra. Az új lakóparkok gyakran zárt udvarral, mélygarázzsal és belső játszótérrel rendelkeznek. Fő jellegzetességük a viszonylag nagy lakásméret a modern építésű ingatlanoknál.

Kazahsztánban a bérlők aránya a háztartások 20–30%-át teszi ki, miközben az albérletpiac jelentős része informális keretek között működik. A támogatási rendszer mindössze a bérlők nagyjából 5–10%-át fedi le. A támogatás átlagos összege havi ≈50 000 – 100 000 tenge (≈90–180 €), ami a lakbér 20–50%-át állja.
Ezenfelül a rászorulók számára elérhető egy rezsitámogatási rendszer is, havi ≈5 000 – 20 000 tenge összegben, ami a rezsiköltségek nagyjából 10–30%-át fedezi.

A családi házak a külvárosokban és a kisebb településeken terjedtek el, 120–180 m² közötti alapterülettel, többnyire 1–2 szinten, saját telekkel. A kialakítás a jól bevált mintát követi: nagy nappali, konyha, 3–4 hálószoba. Építőanyaguk tégla vagy pórusbeton. Figyelemre méltó vonás az önálló házépítés dinamikus növekedése és az ingatlanok alapterületének látványos emelkedése az utóbbi években.



